Posiadanie i handel narkotykami — jak należy je rozumieć? Adwokat od spraw narkotykowych
Posiadanie narkotyków w Polsce, nawet w niewielkiej ilości, jest karalne. Odpowiedzialność karna zależy od ilości narkotyku pozwalającej na choćby jednorazowe użycie w dawce typowej dla danego środka. Mówimy tutaj o ilości środka, który jest w stanie odurzyć przynajmniej jedną osobę.
Zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii osoba, która wbrew przepisom posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Słowo „posiadać” interpretuje się jako faktyczne, choćby krótkotrwałe władztwo nad rzeczą, co oznacza, że każde władanie środkiem odurzającym lub substancją psychotropową jest traktowane jako posiadanie.
Znaczna ilość środków odurzających
- Art. 62 ust. 2 u.p.n. wymaga, by do skazania za posiadanie narkotyków zastosowano definicję „znacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych”, co wiąże się z karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.
- Znaczna ilość jest kategorią niezdefiniowaną wprost przez ustawodawcę i zależy od orzecznictwa, obejmując czynniki takie jak masa wagowa (gramy, kilogramy, tony, ilość porcji), rodzaj środka odurzającego (narkotyki twarde/miękkie) oraz cel przeznaczenia (w celach handlowych, na potrzeby własne).
- Przyjmuje się, że znaczna ilość to taka, która wystarcza do jednorazowego odurzenia kilkudziesięciu lub kilkuset osób.
Posiadanie narkotyków — wypadek mniejszej wagi
- Typ uprzywilejowany przestępstwa posiadania narkotyków, który umożliwia nałożenie kary grzywny lub kary ograniczenia wolności, bądź też pozbawienia wolności do jednego roku.
- Wypadek mniejszej wagi nie jest jasno zdefiniowany w ustawie, ale przy jego rozstrzyganiu bierze się pod uwagę ilość posiadanego środka, jego społeczną szkodliwość, sposób i okoliczności popełnienia czynu, motywację sprawcy, jego zachowanie oraz użyte środki.
Dobry adwokat od spraw narkotykowych – zakres spraw prowadzonych przez Kancelarię Płatek
Kancelaria Płatek specjalizuje się w obsłudze prawnej osób, które zostały oskarżone o wspomniane czynności, a także tych, które znajdują się na każdym etapie postępowania karnego, od momentu w którym miejsce miało zatrzymanie na 48 godzin za posiadanie narkotyków. Nasi specjaliści rozumieją złożoność prawa narkotykowego oraz stale monitorują zmieniające się przepisy i interpretacje prawne, aby zapewnić naszym klientom najlepszą możliwą obronę.
Ponadto adwokat od narkotyków prowadzi również sprawy związane z kierowaniem pojazdem pod wpływem środków odurzających oraz wspiera klientów na etapie wykonania kary, w tym w sprawach o:
- Odroczenie wykonania kary,
- Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego,
- Przedterminowe zwolnienie,
- Przerwę w odbywaniu kary,
W przypadku przestępstw narkotykowych interwencja adwokata jest niezbędna już na wczesnym etapie postępowania. Sprawa rozpoczyna się od zatrzymania, które często wiąże się z przeszukaniem mieszkania. W tym czasie kontakt z adwokatem może być utrudniony, jednak zatrzymany ma bezwzględne prawo do obrony i może żądać przedstawiciela prawnego, którego mogą również ustanowić osoby najbliższe dla zatrzymanego.
Kluczowy moment sprawy to przesłuchanie na komisariacie lub w Prokuraturze poprzedzone postawieniem zarzutów. Adwokat od spraw narkotykowych powinien być obecny przy przesłuchaniu, co znacznie ułatwi dalsze czynności. Po przesłuchaniu Prokuratura podejmuje decyzję co do zastosowania środków zapobiegawczych. Obecność adwokata może skutkować tym, że organ w ogóle nie zastosuje takich środków lub środek ten będzie mniej dolegliwy (np. poręczenie majątkowe zamiast tymczasowego aresztowania).
Zatrzymanie na 48 godzin za posiadanie narkotyków
W przypadku zastosowania tymczasowego aresztowania, każda godzina od zatrzymania liczy się dla dalszego postępowania. Zatrzymanego należy przekazać do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o tymczasowy areszt w ciągu 48 godzin. Sąd ma 24 godziny na podjęcie decyzji o tymczasowym aresztowaniu. Jeśli organ prowadzący postępowanie lub Sąd przekroczy ten czas — zatrzymany musi zostać zwolniony.