a

Facebook

Twitter

Copyright 2015 Libero Themes.
All Rights Reserved.

8:00 - 18:00

Pracujemy od: Pn. - Pt.

Facebook

Twitter

 

Długi alimentacyjne – Polacy nie płacą alimentów na dzieci?

Kancelaria Płatek > Blog  > Długi alimentacyjne – Polacy nie płacą alimentów na dzieci?
długi alimentacyjne

Badanie przeprowadzone przez BIG InfoMonitor i Stowarzyszenie Dla Naszych Dzieci wskazuje, że ponad 251 tysięcy Polaków posiada długi alimentacyjne. Łączna kwota zaległości to aż 10,2 mld zł! Jakie są tego konsekwencje?

Koszty wyprawki szkolnej wciąż rosną

Jak podają wyniki badania, aż 46% rodziców wydało ponad 500 zł na wrześniową wyprawkę szkolną. Co trzeci rodzic wydał między 300 zł a 500 zł, a co ósmy od 200 zł do 300 zł. 

Dla wielu rodzin jest to bardzo duży wydatek, na który ponad 40% niealimentowanych rodzin musi oszczędzać. Sytuacja jest wyjątkowo ciężka w przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko. Zwłaszcza jeśli drugi rodzic zalega z alimentami. 

Tylko 1 na 10 dłużników motywuje się do wrześniowej zapłaty alimentów, aby wesprzeć swoje dziecko w powrocie do szkoły po wakacjach. Aż 9 na 10 dłużników nie przejmuje się tym, że dziecko prawdopodobnie nie będzie miało odpowiedniej wyprawki. 

Brak alimentów = brak zajęć dodatkowych dla dzieci

Długi alimentacyjne mają także realny wpływ na edukację dzieci. Pomijając kwestię wyprawki szkolnej, która ma za zadanie umożliwienie komfortowego rozpoczęcia roku szkolnego z wszystkimi potrzebnymi przyborami oraz książkami, dużym problemem jest brak możliwości zapisania dziecka na zajęcia pozaszkolne przez brak środków na ich opłacenie.

Edukacja, którą gwarantują nam szkoły publiczne, często okazuje się niewystarczająca, zwłaszcza dla bardziej ambitnych dzieci. Do najpopularniejszych zajęć dodatkowych należą zajęcia nauki języka obcego, którego liczba godzin w szkole często jest niedostateczny, aby móc go opanować w zadowalającym stopniu. Ogromne koszty generują też zajęcia sportowe, np. tenis, siatkówka czy sztuki walki. Opłaty ponosi się także za zajęcia artystyczne np. w lokalnym centrum kultury, które mimo dużo mniejszej kwoty do zapłaty i tak wiążą się z opłatą składek za używane artykuły.

Jak egzekwować spłatę długu alimentacyjnego?

Jeśli Twoje dziecko nie otrzymuje przyznanych mu alimentów, możesz ubiegać się w jego imieniu o wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika. Może on zająć jednorazowo nawet 60% wynagrodzenia dłużnika. Pracodawca, który odmówi współpracy z komornikiem, może być ukarany karą grzywny w wysokości 5000 zł.

Drugą opcją jest złożenie wniosku o ustalenie prawa świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Zostanie wtedy wypłacona całość zasądzonych alimentów lub częściowo pomniejszona suma.

W sytuacji problemów z egzekucją przyznanych alimentów, warto uzyskać profesjonalną pomoc prawną.

Katarzyna Hołowacz

 

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram