Jak przebiega likwidacja spółek?
Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi zostać poprzedzona jej rozwiązaniem. Takie rozwiązanie może natomiast mieć miejsce:
- z przyczyn określonych w umowie spółki,
- z powodu uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki lub o przeniesieniu siedziby spółki za granicę,
- poprzez ogłoszenie upadłości spółki,
- z powodu innych sytuacji przewidzianych w przepisach szczególnych.
Dopiero po rozwiązaniu spółki można przejść do otwarcia postępowania likwidacyjnego. Najczęściej spółki z o.o. rozwiązywane są na mocy uchwały wspólników i to właśnie ten krok rozpoczyna procedurę likwidacji. Taka uchwała powinna zostać zaprotokołowana u notariusza.
Następnie należy powołać likwidatorów, którzy będą zobowiązani do reprezentacji spółki podczas całej procedury likwidacyjnej. Takie osoby mogą zostać określone w uchwale wspólników, a najczęściej są nimi po prostu członkowie zarządu spółki (chyba że umowa spółki stanowi inaczej). Powinni przede wszystkim upłynnić majątek spółki oraz zakończyć interesy bieżące spółki. Do ich obowiązków należy również zgłoszenie otwarcia likwidacji oraz przedstawienie danych likwidatorów do sądu rejestrowego w ciągu 7 dni od momentu otwarcia likwidacji.
Po zgłoszeniu otwarcia likwidacji spółki likwidatorzy są zobowiązani do opublikowania ogłoszenia o tym fakcie oraz wezwania wierzycieli do zgłaszania wierzytelności wobec likwidowanej spółki. Takie ogłoszenie i wezwanie musi pojawić się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Gdy już likwidatorzy zaspokoją wierzycieli oraz dokonają upłynnienia majątku spółki, sporządzają sprawozdanie likwidacyjne oraz decydują, kto będzie przechowywał księgi i dokumenty spółki. Na koniec do sądu rejestrowego składa się wniosek o wykreślenie spółki z KRS. Gdy sąd wyda postanowienie o wykreśleniu spółki, jej procedura likwidacyjna oficjalnie dobiega końca.