Kim jest oskarżyciel posiłkowy i subsydiarny?
Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego. Przede wszystkim warto zauważyć, że możliwość występowania w sprawie, jako oskarżyciel posiłkowy lub subsydiarny przysługuje jedynie pokrzywdzonemu przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego.
Głównym zadaniem oskarżyciela posiłkowego jest wsparcie oskarżyciela publicznego – a więc najczęściej prokuratora – w prowadzeniu postępowania. Natomiast w przypadku działania pokrzywdzonego „zamiast” oskarżyciela – czyli w ramach tzw. subsydiarnego aktu oskarżenia – zastępuje on prokuratora, gdyż ten z różnych względów odmawia prowadzenia sprawy.
Sporządzenie aktu oskarżenia i pomoc w postępowaniu
Należy podkreślić, że subsydiarny akt oskarżenia musi zostać sporządzony i podpisany przez adwokata lub radcę prawnego – bądź ewentualnie przez radcę Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Dlatego pierwszym zadaniem profesjonalnego pełnomocnika w tego rodzaju przypadkach jest opracowanie subsydiarnego aktu oskarżenia. Pokrzywdzony po prostu nie może działać tu sam.
Jednak wsparcie adwokata lub radcy prawnego jest nieocenione także podczas biegu samej sprawy. W końcu nie występuje w niej oskarżyciel publiczny, więc na pokrzywdzonym spoczywa cały ciężar przeprowadzenia postępowania karnego, które ma rozstrzygnąć o winie i ewentualnej karze dla oskarżonego. Podołanie temu zadaniu bez prawdziwej biegłości w sprawach karnych jest bardzo trudne, a niekiedy – zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych spraw – wręcz niemożliwe. W końcu brak właściwej aktywności oskarżyciela subsydiarnego może doprowadzić nawet do uniewinnienia oskarżonego.
Reprezentacja jako pełnomocnicy oskarżyciela posiłkowego
Postępowanie karne należy do jednej z najbardziej skomplikowanych i najtrudniejszych procedur przewidzianych przez polskiego ustawodawcę. Zresztą nie ma się czemu dziwić – w ramach tego rodzaju sprawy rozstrzyga się o winie i karze oskarżonego, co zawsze poważnie wpływa na jego życie. Jednocześnie nigdy nie należy zapominać o prawach pokrzywdzonego przez popełnienie przestępstwa, który ma prawo żądać sprawiedliwego ukarania sprawcy oraz zadośćuczynienia i odszkodowania za krzywdy i szkody, jakie wyniknęły z popełnienia przestępstwa.
Jednak nie warto pozostawiać realizacji tych celów jedynie organom ścigania – z różnych względów bierna postawa pokrzywdzonego może doprowadzić do wydania przez sąd niesatysfakcjonującego go wyroku. Dlatego pokrzywdzeni powinni korzystać z możliwości występowania przed sądem, jako oskarżyciele posiłkowi lub subsydiarni, pilnując w ten sposób realizacji swoich interesów.
Pomoc adwokata lub radcy prawnego w takich sprawach może się okazać nieocenionym wsparciem, bez którego bardzo trudno efektywnie skorzystać z rozwiązań Kodeksu postępowania karnego. Nasi prawnicy posiadają bogate doświadczenie w świadczeniu usług na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem, którzy chcieliby wziąć udział w procesie w omawianym tu charakterze. W ramach porad prawnych wyjaśniamy pokrzywdzonym wszelkie aspekty sprawy, a o koszt takiej porady zostanie pomniejszona cena za prowadzenie postępowania.