a

Facebook

Twitter

Copyright 2015 Libero Themes.
All Rights Reserved.

+48 516 252 654

Skontaktuj się!

8:00 - 18:00

Pracujemy od: Pn. – Pt.

Facebook

Twitter

 

Paszport covidowy

Kancelaria Płatek > Blog  > Paszport covidowy

O paszporcie covidowym krąży w przestrzeni publicznej wiele legend i sprzecznych informacji. Wbrew obiegowej opinii, tego typu dokument ma ułatwić przemieszczanie się społeczeństwa między krajami. Zbliżają się wakacje, jest czas wzmożonych podróży, za którymi tęskni większość ludzi.

Infrastruktura niezbędna do funkcjonowania unijnego zaświadczenia o zaszczepieniu, byciu ozdrowieńcem lub o wykonaniu testu do 24  godzin wcześniej, ma być gotowa do 1 czerwca. Z kolei procedury związane z paszportem covidowym mają zacząć funkcjonować 1 lipca i wszystkie kraje europejskie mają go respektować.

Skąd pomysł?

Komisja Europejska w dni 17 marca 2021 roku złożyła wniosek dotyczący unijnego zaświadczenia, nazywanego potocznie paszportem covidowym. Główną ideą, która jej przyświecała, było ułatwienie bezpiecznego przemieszczania się w okresie wakacyjnym. Bez wzrostu zagrożenia epidemiologicznego.

20 maja 2021 roku miało miejsce spotkanie przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej, podczas którego zawarto wstępne porozumienie dotyczące wprowadzenia w życie certyfikacji podróżujących.

Gdy w życie wejdzie pomysł paszportu covidowego, państwa Unii Europejskiej raczej nie będą nakładać na przyjezdnych dodatkowych ograniczeń w przemieszczaniu się. Za wyjątkiem sytuacji istotnych dla interesu publicznego. Wówczas jednak dane państwo będzie musiało informować  o wprowadzonych ograniczeniach z 48-godzinnym wyprzedzeniem.

Dokument dla podróżujących

Paszport covidowy ma mieć formę cyfrową lub papierową. Paszport będzie informował, czy dana osoba jest ozdrowieńcem lub jest zaszczepiona oraz czy wykonała test do 24 godzin wcześniej.

W Polsce ma być widoczny w aplikacji mObywatel, obok dowodu osobistego czy prawa jazdy. Państwa członkowskie Unii Europejskiej będą z wydawały certyfikaty respektowane przez inne państwa wspólnoty.

Rozporządzenie regulujące kwestie paszportu covidowego  ma obowiązywać przez okres roku.

Koszty testów

Parlament Europejski postuluje, by testy na koronawirusa były powszechne, dostępne i darmowe, tak jak szczepionki. Ma to na celu uniknięcie nierówności i dyskryminacji osób, które chcą wykonywać testy, zamiast się zaszczepić.

Niemcy są przeciwko wprowadzeniu paszportów covidowych, jednak aktualnie trwają testy planowanych rozwiązań, a Polska bierze w nich udział.

Marta Misiaszek