Stalking – kwestie prawne
Stalking jest przestępstwem odpowiadającym pod przepisy kodeksu karnego, a konkretnie art.190a.:
§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Przy pomocy ofiarom stalkingu warto pamiętać, że ściganie przestępstwa odbywa się na wniosek pokrzywdzonego. Od tego momentu, dalsze postępowanie toczy się z urzędu. Jeśli ofiara stalkingu targnie się na swoje życie, postępowanie przygotowawcze wszczynane jest z urzędu.
Czy prześladowanie jest karalne?
Prześladowanie jest opisane w Art. 190a. Kodeku Karnego, jest uznawane za przestępstwo oraz podlega każe nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
Jak bronić się przed stalkerem?
Nie masz pewności czy to już stalking czy jeszcze zwyczajne przekroczenie dobrych obyczajów? Nie bagatelizuj sprawy i już przy pierwszych podejrzeniach zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Oto co powinna zrobić ofiara stalkingu:
– Unikać kontaktu z osobą, którą podejrzewa, że jest jej oprawcą – ważne jest, aby nie dać się sprowokować, nie odpisywać na wiadomości oraz nie odpowiadać na próby kontaktu stalkera. Jeśli jesteśmy nagabywani w Internecie, możemy zablokować oprawcę.
– Wyrazić sprzeciw na kontakt z oprawcą – dręczyciel powinien wyraźnie usłyszeć, że ofiara stalkingu nie życzy sobie utrzymywania jakiejkolwiek formy kontaktu.
– Powiadomić bliskich o stalkerze – sprawca może próbować się z nimi kontaktować. Warto ich uprzedzić o zaistniałej sytuacji. Bliscy mogą okazać się również bardzo cennym w tej sytuacji wsparciem psychicznym.
– Odmawiać przyjęcia jakichkolwiek prezentów od stalkera – może zdarzyć się, że oprawca prześle do ofiary paczkę lub podrzuci prezent w miejscu pracy lub domu. Ofiara nie powinna nic przyjmować od swojego oprawcy, aby zauważył on, że jego podarunki są niechciane.
– Zbierać dokumentację – dowody popełnienia przestępstwa będą niezbędne w momencie, gdy stalker będzie posuwał się coraz dalej i ofiara będzie chciała zgłosić sprawę na policję oraz wytoczyć postępowanie przeciwko swojemu oprawcy. Pomoże to także w ujęciu sprawcy.
– Powiadomić policję – nie zapominajmy, że stalker może być bardzo groźny. Gdy ofiara nie czuje się bezpiecznie, powinna niezwłocznie zawiadomić o zaistniałej sytuacji policję.
– Skorzystać z pomocy psychologa – stalking jest ogromnym obciążeniem psychicznym dla ofiary. Często osoby prześladowane z bezradności próbują odebrać sobie życie. Jeśli czujesz, że jesteś na krawędzi swojej wytrzymałości – skorzystaj z pomocy specjalisty. Rozmowa z psychologiem lub psychiatrą pomoże Ci odzyskać wiarę w zakończenie koszmaru z prześladowcą.