a

Facebook

Twitter

Copyright 2015 Libero Themes.
All Rights Reserved.

8:00 - 18:00

Pracujemy od: Pn. - Pt.

Facebook

Twitter

 

Waloryzacja Renty

Kancelaria Płatek > Blog  > Waloryzacja Renty

Długotrwałe skutki wypadku często mogą sprawić, że osoby Poszkodowane odczuwają jego konsekwencje przez wiele lat, a czasem i do końca życia. Renta odszkodowawcza ma na celu w pewnym stopniu złagodzenie skutków wypadku poprzez dostosowanie się do zmieniających się potrzeb. Jej zadaniem jest zapewnienie osobie Poszkodowanej podobnego standardu życia jakie prowadziła przed zdarzeniem. 

 

Jednakże, gdy renta jest już wypłacana przez dłuższy czas, może okazać się, że jej pierwotna kwota nie wystarcza już na pokrycie wszystkich potrzeb, szczególnie ze względu na inflację i rosnące koszty leków czy opieki medycznej. rehabilitacji. W takiej sytuacji Poszkodowany może zostać zmuszony dopłacać z własnej kieszeni lub zrezygnować z niektórych wydatków.

 

Zmiana stanu zdrowia również może wymagać dodatkowych kosztów, takich jak leki czy opieka medyczna. W każdej z tych sytuacji można oczekiwać, że renta będzie nadal zaspokajać nasze potrzeby, dlatego może być konieczna jej waloryzacja, aby dostosować wartość i wysokość do zmieniających się warunków życiowych.

 

Komu należy się renta powypadkowa?

 

W niektórych przypadkach, skutki wypadku mogą być na tyle poważne, że przyznane odszkodowanie i zadośćuczynienie nie są wystarczające, a tryb naszego życia diametralnie się zmienia. W takich sytuacjach, poza tymi dwoma świadczeniami, przysługuje także renta. Możliwość uzyskania renty występuje gdy:

 

  • konieczne jest stałe leczenie, generujące dodatkowe koszty;

 

  • całkowicie lub częściowo stajemy się niezdolni do pracy zarobkowej – renta jest wówczas przyznawana w celu rekompensaty utraconych dochodów;

 

  • perspektywy zawodowe ulegają zmianie i zmuszają nas do przebranżowienia i zmiany wykonywanych obowiązków, np. nie możemy dłużej wykonywać pracy fizycznej/stojącej. 

 

Czym jest waloryzacja renty i kiedy jest możliwa?

 

Waloryzacja renty to proces dostosowywania wysokości wypłacanych świadczeń pieniężnych, takich jak renta odszkodowawcza, do zmieniających się warunków gospodarczych i społecznych. Polega na regularnym zwiększeniu kwoty renty, aby nadal odpowiadała aktualnym kosztom życia, takim jak wzrost cen. Jest to ważne zapewnienie, aby osoby otrzymujące rentę mogły utrzymać swój standard życia i mieć odpowiednie wsparcie finansowe. 

 

Renta może być wypłacana na dwa sposoby: przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w ramach ubezpieczenia społecznego dla osób niezdolnych do pracy lub przez osobę odpowiedzialną za zdarzenie (sprawcę zdarzenia) lub Ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Warto jednak zaznaczyć, że renta z ZUS-u i świadczenie wypłacane przez inne podmioty różnią się zasadami waloryzacji, ale mogą się również łączyć.   

 

Aby otrzymać wyższą rentę po wypadku, należy wykazać, że nastąpiła w naszym życiu zmiana w wysokości kosztów życia, a przede wszystkim kosztów związanych z dalszą kontynuacją leczenia, a także należy określić nową kwotę, która będzie dla nas odpowiednia i o którą będziemy wnioskować. 

Należy przede wszystkim zebrać wszelką dokumentację związaną z procesem leczenia, czyli wszystkie dokumenty medyczne, ale co najważniejsze dokumenty finansowe związane z  wydatkami na leczenie, kosztami opieki itd. Na tej podstawie można złożyć wówczas wniosek o waloryzację renty.

Co ważne, nie obowiązuje tu żaden termin przedawnienia. Waloryzacja renty jest więc możliwa nawet po wielu latach. W efekcie można otrzymać nie tylko wyższą kwotę, ale także wyrównanie za czas, w którym wypłacana renta była niższa niż nasze realne potrzeby.

 

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, to zachęcamy serdecznie do kontaktu, aby uzyskać więcej informacji.

 

Rodzaje roszczeń odszkodowawczych pacjenta



Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram