a

Facebook

Twitter

Copyright 2015 Libero Themes.
All Rights Reserved.

+48 516 252 654

Skontaktuj się!

8:00 - 18:00

Pracujemy od: Pn. – Pt.

Facebook

Twitter

 

Lockdown niezgodny z Konstytucją. Bezprawne obostrzenia

Kancelaria Płatek > Blog  > Lockdown niezgodny z Konstytucją. Bezprawne obostrzenia

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił grzywnę 10 tysięcy złotych nałożoną
na przedsiębiorcę, kontynuującego prowadzenie działalności, w czasie gdy rząd nakazał zamknięcie m.in. salonów fryzjerskich. Wyrok jest nieprawomocny.

Niewątpliwie jest to orzeczenie kontrowersyjne i ma zarówno wielu zwolenników, jak
i przeciwników.  Dlaczego zapadł wyrok uznający, że wymierzenie kary odbyło się niezgodnie z prawem?

Niezgodność obostrzeń z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej

W pierwszej kolejności należy zbadać tryb w jakim obostrzenia zostały wcielone w życie. Zakazy prowadzenia poszczególnych działalności gospodarczych wprowadzane
są rozporządzeniem Rady Ministrów. Jest to niezgodne z Konstytucją.

Zgodnie bowiem z art. 233 ust. 3 Konstytucji Rzeczpospolitej tylko ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej może ograniczyć wolności i prawa określone w art. 22. Artykuł ten dotyczy swobody działalności gospodarczej.

Rząd nie podjął czynności zmierzających do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, formalnie określonego w art. 232 Konstytucji RP. Ograniczenia swobody działalności gospodarczej dopuszczalne są tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.

Nie mniej jednak, sąd w orzeczeniu wskazał, że w celu wprowadzenia ograniczeń nie można powoływać się na nadzwyczajne okoliczności. Ponadto okolicznościami tymi nie można usprawiedliwiać daleko idących ograniczeń swobód obywatelskich wprowadzonych w formie rozporządzeń.

Kryzys gospodarczy a obostrzenia

Ubiegły rok był dla wielu branż wyzwaniem. Niektórzy przedsiębiorcy nie przetrwali kryzysu jaki przyniósł koronawirus i musieli zamknąć swoje biznesy. Inni, straty liczą nie rzadko w milionach złotych. Od początku ubiegłego roku doświadczyliśmy zamknięcia branży kosmetyczno-fryzjerskiej, eventowej, hotelarskiej, gastronomicznej…

Ucierpiała cała gospodarka. Przedsiębiorcy, niemogący pozwolić sobie na przestój
w biznesie, ratując majątek, nie rzadko ryzykowali i nie stosowali się do obostrzeń, które dopiero wyrokiem WSA zostały określone jako bezprawne.

Należy pamiętać, że orzeczenie nie tworzy prawa. Nie mniej jednak, w tym przypadku daje możliwość umarzania kar administracyjnych, którymi zostali obciążeni przedsiębiorcy. Nie wykluczone również, że otworzy drogę do roszczeń odszkodowawczych od Skarbu Państwa na rzecz poszkodowanych firm.

Marta Misiaszek